środa, 11 maja 2016

Jestem szydełkomianiaczką i dobrze mi z tym.

Jak to się stało, że zaczęłam szydełkować?
 Co lubię najbardziej szydełkować?
 Dlaczego akurat szydełko?Szydełkowania nauczyła mnie moja babcia. Miałam wtedy 13 czy 14 lat i umiejętność ta była niezbędna  na jedne z zajęć z tzw. Techniki. Od razu załapałam bakcyla i tworzyłam przedziwne i przekolorowe serwetki, które wymyślałam sama. Nie było to wytwory mocno skomplikowane i szczególnie udane, ale były i były moje :)


Potem nastąpiła długa przerwa, szydełko wylądowało gdzieś na dnie szuflady. W międzyczasie próbowałam robić na drutach, ale dwa druty to zdecydowanie za dużo a jedno szydełko było w sam raz :) 
Któregoś dnia po latach, gdy wynajęliśmy z moim obecnym małżonkiem pierwsze mieszkanie zapragnęłam mieć ładną firankę. I tak mi wpadło do głowy, że może ją sobie wydziergam. Zakupiłam więc nitkę i szydełko i zaczęłam. Dziergałam i dziergałam długo, nawet ją ukończyłam. Ale mi się nie spodobała i powstało z niej kilka serwetek :)


Serwetek zaczęło przybywać i przybywać i zapragnęłam czegoś więcej :) Zabrałam się więc za dzierganie łapek kuchennych i podkładek. Ale i to było dla mnie za mało. I tak oto doszło do pierwszych, dosyć nieudolnych prób z szydełkowymi kwadratami i ich łączeniem. Powoli, powolutku zaczęły powstawać pledy i poduszki i to je najbardziej lubię dziergać.


Co w szydełku lubię najbardziej? Jeżeli ktoś kocha kolory tak jak ja, szydełko może dać naprawdę dużo frajdy! Kolorowe włóczki można łączyć ze sobą na tysiące sposobów. Kolory odmieniają a odpowiedni ich dobór  w szydełkowej robótce potrafi całkowicie odmienić jej charakter.Czasami korzystam z gotowych wzorów, ale zazwyczaj "ulepszam" je po swojemu. Tworzę także swoje własne i to daje mi największą satysfakcję. Uwielbiam tą robotę :D


Mój dom pełen jest moich robótek - pledów, poduszek, serwetek, obrusów... Szaleństwo... ;)


A jakie Wy macie pasje? Jak się zaczęła Wasza przygoda z nimi? Co najbardziej w nich lubicie?


Pozdrawiam
Ewela

4 komentarze:

 1. Wow! Twój dom musi wyglądać bajecznie! Uwielbiam kolory :) Twoje dzieła mają w sobie mnóstwo pozytywnej energii! Uwielbiam podziwiać Twoje pledy i poduszki :) marzy mi się, że ja też będę kiedyś uamiała takie zrobić ;)

  Ja z kolei najbardziej lubię tworzyć biżuterię, chociaż tak naprawdę próbowałam już bardzo wielu technik :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Choć czasami sięgam po szydełko, aż takich cudów i w takich ilościach nigdy nie udałoby mi się wyczarować :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. l love the second last picture with the crochet curtain and daybed...l also love your collection of crochet needles.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie wspaniałe, radosne i kolorowe to szaleństwo. Rzeczywiście, zajrzeć do Twoich wnętrz, to jakby przenieść się do krainy baśni. Podziwiam Twoje barwne prace, to jak potrafisz odbierać kolory i wręcz bawić się nimi:))
  Ja też coś szydełkuję ale nie na taką skalę. A pasji mam wiele, aż nie ogarniam wszystkiego:)

  OdpowiedzUsuń